
Zakupy bez wydawania pieniędzy? W dodatku świetnie ćwiczące koncentrację i pamięć wzrokową? Tak jest! „Na zakupach” – ćwiczenie wypróbowane podczas zajęć z seniorami. Sprawdź i przekonaj się ile może sprawić radości i jakie daje efekty! Gotowe pomysły na zajęcia z osobami starszymi.
„Na zakupach” – wersja podstawowa na zajęciach grupowych
Potrzebujecie:
Krzesło dla każdego uczestnika, dwa identyczne zestawy 5-8 przedmiotów, jednolity koc lub stolik.
Przebieg:
Uczestnicy siedzą w kręgu. Przy uczestnikach rozkładamy jednolity np. koc z jednym zestawem przedmiotów. W drugim końcu sali także na jednolitym materiale układamy drugi taki sam zestaw przedmiotów. Jeden uczestnik podchodzi do pierwszego zestawu, a prowadzący wskazuje z niego dowolny przedmiot i prosi, aby przyniósł taki sam z drugiego zestawu. Wskazanego przedmiotu nie nazywamy. Prośba brzmi:
„Przynieś mi taki sam, jak ten”
Po wykonaniu zadania następuje zmiana uczestnika i kolejna osoba idzie na zakupy po wskazany przedmiot.

Wskazówki:
Dla uatrakcyjnienia ćwiczenia można wykorzystać wiklinowy koszyk, z którym często osoby starsze chodzą na zakupy. Ważne żeby przedmioty nie były zbyt małe dla seniorów. Istotne jest również, aby wszystkie rzeczy były dobrze znane uczestnikom. Warto wspólnie przypomnieć nazwy wszystkich przygotowanych przedmiotów przed przystąpieniem do ćwiczenia. Podłoże na którym kładziemy przedmioty musi być jednolite. Jest to ważne, aby wyeliminować zakłócenia percepcyjne (np. w postaci wzorków na obrusie). Przedmioty mogą być np. na jednolitym stole, kocu, kartce papieru, tkaninie.
Ćwiczenie można wykonać też w parach. Na przykład łącząc uczestników poprzez odliczanie do dwóch lub pozwolić im się samodzielnie dobrać. W tej modyfikacji potrzebujemy dwóch identycznych zestawów przedmiotów dla każdej z par. Wtedy jedna osoba wskazuje przedmiot, druga „idzie na zakupy” i na odwrót.
Ćwiczenie to doskonale sprawdzi się także w indywidualnych terapiach.
W zależności od sprawności i stanu zdrowia seniorów ćwiczenie to można modyfikować podnosząc poziom jego trudności.
Poniżej zostawiam Wam jeszcze kilka pomysłów na modyfikację tego ćwiczenia. Może macie jakieś inne pomysły, jak można to ćwiczenie zmodyfikować i uatrakcyjnić? Podzielcie się w komentarzu :)
„Na zakupach” – wersja II
W II wersji ćwiczenia zwiększamy liczbę zestawów z dwóch takich samych do trzech/czterech/pięciu w zależności od sprawności uczestników. Zwiększenie liczby zestawów spowoduje, że uczestnik będzie dłużej poszukiwał przedmiotu i dłużej utrzymywał jego obraz w pamięci.
„Na zakupach” – wersja III
W III wersji ćwiczenia przedmioty różnią się tylko detalami. Mogą to być na przykład piłki, czy miski różnej wielkości, ołówki różnej długości, klocki, kłębki włóczki, czy ścierki różnego koloru itd.

„Na zakupach” – wersja IV
W IV wersji ćwiczenia zamiast przedmiotów mamy obrazki.
A skąd je wziąć?
Gotowe obrazki z serii Pogoda znajdziecie na mojej stronie w zakładce do pobrania. DARMOWA wersja PDF do samodzielnego wydruku.
LUB
Jeśli macie do dyspozycji popularną grę „Memory” można śmiało wykorzystać obrazki z tej gry do tego ćwiczenia.
Ja miałam akurat Memory firmy adamigo seria Pojazdy. Do kupienia >>>TUTAJ<<<.
Chyba nie byłabym sobą, gdybym nie doszukiwała się nowych pomysłów na modyfikacje tej wersji ćwiczenia (wersja z wersji coś nowego 🙂
Modyfikując IV wersje „Na zakupach” wprowadzamy zasady z II wersji (zwiększając liczbę zestawów) tylko nie przedmiotów, a obrazków lub zasady z III wersji nieco zmienione. Na przykład zestawy obrazków w jednakowej tonacji kolorystycznej.
A jeśli w trakcie czytania mojego wpisu przyszły Wam do głowy jakieś pomysły na uatrakcyjnienie ćwiczenia „Na zakupach” podzielcie się nimi w komentarzu 🙂
Więcej ćwiczeń znajdziesz w moim e-booku, który pojawi się w sprzedaży jeszcze w tym roku w moim sklepie >>>TUTAJ<<<. Na zdjęciu poniżej namiastka tego, co będzie zawierał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Ergoterapia – przegląd technik i pomysły na zajęcia
- Krawiectwo – pomysły i materiały na zajęcia
- Zając wielkanocny – zrób to sam
- Stolarstwo – pomysły i materiały na zajęcia
- Geoplan – zrób to sam