
Ciekawym pomysłem na zajęcia z seniorami jest zaproponowanie zajęć z tkactwa. I wcale nie musi to być trudne i skomplikowane. Można na przykład wyplatać breloczki lub makramy, albo próbować tkać na ramach. Pracownia tkacka może funkcjonować w placówkach w ramach terapii zajęciowej. Jednak nawet w warunkach domowych można tworzyć i wykańczać tkaniny i usprawniać w ten sposób ręce i kreatywnie spędzić czas.
Czym jest tkactwo?
👉 Jest techniką terapii zajęciowej bazującą na pracy polegającej na wytwarzaniu i wykańczaniu tkanin.
Korzyści
✅ pobudzenie koncentracji, wyobraźni, sprawności dłoni i palców
✅ rozwój umiejętności manualnych, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, zapamiętywania i odtwarzania wzorów
✅ nauka cierpliwości, dokładności, dbania o porządek, zrelaksowania się i rozładowania napięć
✅ wzrost satysfakcji, zadowolenia, samooceny, wiary we własne możliwości, poczucia smaku i estetyki
W pracowni tkackiej
Słowa związane z pracownią tkacką to na przykład: krosno, nawijarka, osnowa, wątek, tkanie na krośnie, tkanie na ramkach, wyplatanie makram, breloczków. Niektóre brzmią dość dziwnie, prawda?

Słowo z pracowni tkackiej…
SPLOT
TO SPOSÓB PRZEPLATANIA SIĘ NITEK, A KONKRETNIE SPOSÓB W JAKI PRZEPLATAJĄ SIĘ NITKI OSNOWY Z NITKAMI WĄTKU

Jakie prace można wykonać w tkactwie?
Można na przykład tkać na krośnie bransoletki, zakładki do książek, tkać na ramkach, wyplatać makramy, wyplatać breloczki. Przede wszystkim wszystko zależy od naszej pomysłowości i kreatywności.

Pomysł na zajęcia
W ramach zajęć tkackich można zrobić na przykład MAKRAMĘ 🖐💪

👉 Chcesz zrobić taką makramę? Link do wpisu z opisem krok po kroku znajdziesz >>>tutaj<<<.
Natomiast w zakładce do pobrania darmowe materiały do druku:
✔️📁 instrukcja krok po kroku ▶ lista potrzebnych materiałów + dokładny opis + zdjęcia do każdego etapu pracy (gotowe załączniki do konspektu)
✔️📁karteczki z życzeniami – Wesołych Świat, Sto lat, Dla Ciebie, Dziękuje i inne. Łącznie 15 wzorów.
Polecajka
Zainteresował Cię temat tkania i wyplatania makram? Chciałbyś/abyś spróbować swoich sił w pracy polegającej na tkaniu? A może zaproponujesz takie zajęcia swoim podopiecznym – seniorom, dzieciom, osobom z niepełnosprawnością? Lub uruchomisz pracownię tkacką w swojej placówce?
W akapicie wyżej znajdziesz pomysł na wykonanie makramy. Ponadto na blogu pobierzesz dokładną instrukcję z opisem i zdjęciami, darmowe materiały w formie PDF.
🎯 A jeśli szukasz więcej informacji i inspiracji związanych z tkactwem i wyplataniem makram koniecznie zajrzyj do profesjonalistki w tym temacie: @splotkaart ❤️

👉 Splotka ART to młoda pracownia tkacka, która powstała we wrześniu 2018 roku. Założycielka Splotki – Monika Bilska rozwija swoją pasję nie tylko tworząc tkane dekoracje, ale również uczy młodszych i starszych podczas autorskich warsztatów w różnych placówka na terenie Wrocławia. Zajmuje się przede wszystkim splotem i wszystkim co z nim związane. Od kilimów, makatek i gobelinów po tkaniny użytkowe – chodniki i makramy z unikatową tkaną biżuterią na czele. Wszystkie wyroby wytwarzana są z naturalnych surowców oraz w razie potrzeby także ręcznie farbowane. Na zajęciach ze Splotką można poznać tradycyjne rzemiosło, które rozwija umysł i ciało. Pobudza myślenie abstrakcyjne i trenuje szare komórki. Warsztaty z plecenia makramy, czy tkania makatek są również formą prewencji przed chorobami wieku starczego. Jest to również bardzo przyjemny i relaksujący czas dla osób starszych, które potrzebują odprężającego hobby.
A Ty ❓ Znasz jakieś ciekawe strony, osoby, książki związane z tkactwem? ❓👇
Podziel się nimi w komentarzu! Wspólnie zbudujemy bazę inspiracji w tym temacie 🙏
Jeśli szukasz dobrych i wartościowych materiałów, które posłużą ci w codziennej pracy i ułatwią prowadzenie zajęć to mój Zbiór gier i zabaw dla pedagogów, terapeutów zajęciowych, animatorów, opiekunów, trenerów jest idealną propozycją dla Ciebie. E-book zawiera ponad 70 gier i zabaw na pierwsze spotkania i zapoznanie z grupą, ćwiczenia integracyjne, zabawy, które można zastosować, jako przerywniki w trakcie zajęć. Zawarte są w nim zabawy terapeutyczne, pobudzające zmysły, ćwiczące pamięć i koncentrację, do zastosowania z podziałem na grupy, czy też w parach. To 81 stron w formie pliku PDF do samodzielnego wydruku, każde ćwiczenie na osobnej stronie. GORĄCO POLECAM :)



