
Ciekawym pomysłem na zajęcia z seniorami jest haftowanie. I wcale nie musi to być trudne i skomplikowane. Można zacząć na przykład od haftowania na gotowych kanvach. Jest to najprostszy sposób, aby spróbować swoich sił w haftowaniu. Myślę, że każdy sobie z tym poradzi, mając gotowy naniesiony wzór.
Czym jest hafciarstwo?
👉 Jest techniką terapii zajęciowej bazującą na pracy polegającej na wykonywaniu haftów.
Korzyści
✅ pobudzenie koncentracji, wyobraźni, sprawności dłoni i palców
✅ rozwój umiejętności manualnych, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, zapamiętywania i odtwarzania wzorów
✅ nauka różnych rodzajów haftu, cierpliwości, dokładności, dbania o porządek, zrelaksowania się i rozładowania napięć
✅ wzrost satysfakcji, zadowolenia, samooceny, wiary we własne możliwości, poczucia smaku i estetyki, kreatywności.
W pracowni hafciarskiej
Słowa związane z pracownią hafciarską to na przykład: haft krzyżykowy, gobelinowy, mulina, tkanina, wykonywanie ściegów. Niektóre brzmią dość dziwnie, prawda?

Słowo z pracowni hafciarskiej…
MAKATKA
TO DAWNA TKANINA DEKORACYJNA RĘCZNIE HAFTOWANA PRZEZ BABCIE ZAWIERAJĄCA MĄDROŚCI ŻYCIOWE

Jakie prace można wykonać w hafciarstwie?
Można zrobić na przykład różnorodne przedmioty codziennego użytku: obrusy, dekoracje, serwetki, makatki.

Pomysł na zajęcia
W ramach zajęć można wyhaftować obrazek na przykład K W I A T haftem krzyżykowym 🖐💪

👉 Chcesz wyhaftować taki kwiat? Link do wpisu z opisem krok po kroku znajdziesz >>>tutaj<<<.
Natomiast w zakładce do pobrania darmowe materiały do druku:
✔️📁 instrukcja krok po kroku ▶ lista potrzebnych materiałów + dokładny opis + zdjęcia do każdego etapu pracy (gotowe załączniki do konspektu)
✔️📁karteczki z życzeniami – Wesołych Świąt, Sto lat, Dla Ciebie, Dziękuje i inne. Łącznie 15 wzorów.
Polecajka
Zainteresował Cię temat hafciarstwa? Chciałbyś/abyś spróbować swoich sił w haftowaniu? A może zaproponujesz takie zajęcia swoim podopiecznym – seniorom, dzieciom, osobom z niepełnosprawnością? Lub uruchomisz pracownię hafciarską w swojej placówce?
W akapicie wyżej znajdziesz pomysł na obraz haftem krzyżykowym. Ponadto na blogu pobierzesz dokładną instrukcję z opisem i zdjęciami, darmowe materiały w formie PDF.
🎯 A jeśli szukasz więcej informacji i inspiracji związanych z haftowaniem koniecznie zajrzyj do profesjonalistki w tym temacie: @needletwiddle ❤️

👉 Joanna Stępczak, z wykształcenia pedagog anglista, z zamiłowania hafciarka. Haftuje od 2016r. Specjalizuje się w hafcie miniaturowym, wyszywając głównie biżuterię. Fascynuje ją las i jego mieszkańcy – to właśnie tej tematyce poświęcona jest większość jej prac. W 2019 r. postanowiła połączyć pasję do nauczania z haftowaniem i otworzyła swój kanał na YouTube, gdzie uczy haftu od samych podstaw – począwszy od przygotowania narzędzi i materiałów potrzebnych do haftowania, aż po naukę ściegów i konkretnych motywów. Sprawia, że haft odżywa na nowo w sercach i wyobraźniach Polaków, uświadamiając, że to zajęcie dla każdego, niezależnie od wieku czy płci.
A Ty ❓ Znasz jakieś ciekawe strony, osoby, książki związane z hafciarstwem? ❓👇
Podziel się nimi w komentarzu! Wspólnie zbudujemy bazę inspiracji w tym temacie 🙏
Jeśli szukasz dobrych i wartościowych materiałów, które posłużą ci w codziennej pracy i ułatwią prowadzenie zajęć to mój Zbiór gier i zabaw dla pedagogów, terapeutów zajęciowych, animatorów, opiekunów, trenerów jest idealną propozycją dla Ciebie. E-book zawiera ponad 70 gier i zabaw na pierwsze spotkania i zapoznanie z grupą, ćwiczenia integracyjne, zabawy, które można zastosować, jako przerywniki w trakcie zajęć. Zawarte są w nim zabawy terapeutyczne, pobudzające zmysły, ćwiczące pamięć i koncentrację, do zastosowania z podziałem na grupy, czy też w parach. To 81 stron w formie pliku PDF do samodzielnego wydruku, każde ćwiczenie na osobnej stronie. GORĄCO POLECAM :)



