Wypróbuj zagadki z zapałkami podczas zajęć z seniorami. Gotowe pomysły z wykorzystaniem zagadek logicznych, które trenują rękę i wspierają motorykę małą. Zobacz i wykorzystaj w swojej pracy.
Inspiracją do tych zajęć była dla mnie paczka zapałek. Kiedy otwierałam to pudełko, aby zapalić świeczkę zapachową, moją uwagę przykuła grafika na opakowaniu. Było na niej równanie matematyczne ułożone z zapałek. Zapaliłam świeczkę. Wyrzuciłam zużytą zapałkę do kosza. I… siadłam z tym opakowaniem przy stole, zastanawiając się nad rozwiązaniem zagadki umieszczonej na pudełku. Co więcej wysypałam zapałki i ułożyłam sobie z nich równanie. To które widniało na opakowaniu. Następnie zaczęłam kombinować nad rozwiązaniem. I udało się! Czułam satysfakcje. Trzeba było trochę pogłówkować. Pomyślałam, super pomysł na zajęcia z seniorami. Warto wykorzystać w pracy podczas treningów pamięci. Jak pomyślałam, tak też zrobiłam. Zajęcia bardzo się spodobały, a seniorzy strasznie się zaangażowali. Ponadto po zakończeniu stwierdzili, że kupują po drodze zapałki i będą układać w domu 🙂 Poniżej znajdziecie propozycje zagadek z wykorzystaniem zapałek. Zajęcia te mogą być świetną zabawą, a jednocześnie przynosić wiele korzyści terapeutycznych.
Korzyści z zajęć z wykorzystaniem zagadek z zapałkami:
Zagadki z zapałkami znakomicie wpływają na motorykę małą dłoni i logiczne myślenie. Ponadto ćwiczą lewą półkulę mózgu, rozwijają wyobraźnię przestrzenną i spostrzegawczość. Co więcej pobudzają procesy myślowe, percepcje wzrokową i koordynacje wzrokowo-ruchową.

Potrzebujecie:
- Dużą ilość zapałek 🙂
- Wydrukowane wzory / szablony z zagadkami dla uczestników
DARMOWE szablony w wersji PDF do druku pobierz >>>tutaj<<<. A jeśli chcesz skorzystać z większej liczby gotowych szablonów z zagadkami z zapałek zajrzyj do mojego sklepu. Znajdziesz tam 97 kart z szablonami i rozwiązaniami.

Przykłady zagadek z zapałkami:
Przykłady zagadek, które można wykorzystać podczas zajęć z seniorami. Darmowe szablony do druku w zakładce do pobrania.
1. Przekształcanie liczb. Z jednej liczby tworzymy inną

2. Dodawanie i odejmowanie do 10

3. Dodawanie i odejmowanie liczb dwucyfrowych

4. Mnożenie

5. Dzielenie

6. Trójkąty i kwadraty
Przebieg:
I tu oczywiście kilka wariantów 🙂 Do każdego poniżej przedstawionego pomysłu potrzebować będziecie zapałek i moich szablonów z zagadkami (15 zagadek do pobrania za darmo tutaj, a jeśli potrzebujecie więcej wzorów >>>tutaj<<< znajdziecie ich aż 81).

1. „Kto pierwszy ten lepszy”
Uczestnicy siedzą przy stole. Każdy dostaje pudełko zapałek, kartkę z zagadką i kartkę z miejscem na swoje zapałki. Warto ułożyć zadanie z zapałek na kartce, aby lepiej zwizualizować problem. Uczestnicy mają do rozwiązania tą samą zagadkę. Można na przykład wprowadzić rywalizację – kto skończy pierwszy ten podnosi rękę. Następnie warto wspólnie przeanalizować rozwiązanie. Później rozdajemy uczestnikom kolejną zagadkę z zapałkami. Do dyspozycji mamy sześć rodzajów zagadek: z jednej liczby tworzymy inną, dodawanie i odejmowanie do 10, dodawanie i odejmowanie liczb dwucyfrowych, mnożenie, dzielenie, trójkąty i kwadraty. Możemy po kolei wprowadzać coraz to trudniejsze zagadki z zapałkami lub na przykład poświęcić jedne zajęcia tylko na wybraną kategorie.
2. „Ile głów tyle zapałek”
W tym ćwiczeniu każdy uczestnik dostaje inną zagadkę z zapałkami. Uczestnicy siedzą przy stole. Następnie każdy dostaje pudełko zapałek, kartkę z zagadką i kartkę z miejscem na swoje zapałki. Warto ułożyć zadanie z zapałek na kartce, aby lepiej zwizualizować problem. Uczestnikom dajemy do rozwiązania różne zagadki z zapałkami, ale tego samego rodzaju.
3. „Bez ograniczeń”
Dla osób które z różnych przyczyn nie mogą same układać zapałek i posługiwać się rękoma można wydrukować wzory, aby wzrokowo starały się rozwiązać zadanie.
4. „Indywidualna terapia”
Zagadki z zapałkami można także wykorzystać podczas indywidualnej terapii z osobami starszymi. Senior rozwiązuje je samodzielnie przy wsparciu i pod okiem terapeuty zgodnie z instrukcjami.
5. „We dwójkę raźniej”
Innym wariantem może być także rozwiązywanie zagadek w parach. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z grupą, która może mieć problem z rozwiazywaniem tych zagadek samodzielnie. W dwójkę zawsze raźniej. Dobieramy uczestników w pary i albo dajemy każdej parze takie same zagadki z zapałkami, albo każda para dostaje inne zagadki.
6. „Zapałkowe zawody”
Dla uatrakcyjnienia zajęć możemy też zrobić zawody. Na przykład może to być dzień zawodów umysłowych. Dzielimy uczestników na cztery grupy. Skoro tematem są zapałki można to zrobić poprzez ciągniecie zapałek (Zapałki trzymamy końcówkami do uczestnika: grupa 1 – cała zapałka, grupa 2 – mała końcówka z główką, grupa 3 – pół zapałki z główką, grupa 4 zapałka bez główki). Każda grupa dostaje zapałki i tę samą zagadkę do ułożenia. Grupy otrzymują także słoik z luźno wrzuconymi pojedynczymi zapałkami. Uczestnicy w grupach rozwiązują zagadki z zapałkami. Grupa, która pierwsza skończy zadanie potrząsa słoikiem. Jeśli odpowiedź jest prawidłowa przyznajemy grupie punkt. Następnie każda grupa dostaje nowe zadanie. Wygrywa grupa, która zdobędzie najwięcej punktów.

Grupy mogą nadać sobie nazwy związane z tematyką zapałek np. Zapałkowi geniusze, Pogromcy zapałek itp. Przede wszystkim pozwólmy uczestnikom wykazać się kreatywnością i samym nadać nazwy swoich grup. Nazwy grup naklejamy na słoiki (wizytówki z miejscem na nazwę grupy do wydrukowania i przyklejenia na słoik otrzymacie GRATIS przy zakupie moich szablonów zagadek z zapałkami).
Zakończenie zajęć z zapałkami:
Niezależnie od tego, który wariant zajęć z zapałkami prowadziliście, warto zostawić trochę czasu na “sprzątanie”. Doskonałym ćwiczeniem na zakończenie zajęć jest bowiem wkładanie zapałek do opakowań. Zajmie to trochę czasu i wymaga precyzji.
Wskazówki:
Warto wydrukować duże wzory zagadek z zapałkami formatu A4.
DARMOWE szablony w wersji PDF do druku pobierz >>>tutaj<<<. A jeśli chcesz skorzystać z większej liczby gotowych szablonów z zagadkami z zapałek zajrzyj do mojego sklepu. Znajdziesz tam 97 kart z szablonami i rozwiązaniami.
Niektórzy seniorzy mogą mieć problem z układaniem zapałek. Mogą być dla nich za małe i sprawiać trudność podczas chwytania I przenoszenia ich. Można wtedy zapałki zastąpić na przykład:
- patyczkami po lodach
- lub kredkami.
Wtedy te same zagadki układamy nie z zapałek, lecz z patyczków lub kredek. Do kupienia >>>TUTAJ<<<.






Jeśli spodobał Ci się pomysł z wykorzystaniem zapałek podczas zajęć z seniorami zostaw po sobie ślad w moich social mediach lub komentarzu pod wpisem.
A jeśli w trakcie czytania mojego wpisu przyszły Wam do głowy jakieś inne pomysły na wykorzystanie zagadek z zapałkami w pracy z seniorami podzielcie się nimi w komentarzu 🙂
Więcej pomysłów na zajęcia znajdziesz w moim e-booku, który pojawi się w sprzedaży jeszcze w tym roku w moim sklepie >>>TUTAJ<<<. Na zdjęciu poniżej namiastka tego, co będzie zawierał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Ergoterapia – przegląd technik i pomysły na zajęcia
- Krawiectwo – pomysły i materiały na zajęcia
- Zając wielkanocny – zrób to sam
- Stolarstwo – pomysły i materiały na zajęcia
- Geoplan – zrób to sam
Zastanawiam się, czy stosujesz jakieś techniki copywritingu, aby jeszcze bardziej angażować czytelników. Jak dbasz o formułowanie swoich zdań, aby wciągały od pierwszego słowa i trzymały uwagę do samego końca?
Piszę na podstawie wiedzy i doświadczenia w pracy z seniorami. Po prostu to, co mi w duszy gra 🙂