
Praca w ogrodzie niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Warto raz na jakiś czas wykonać jakieś czynności w ogrodzie. Podpowiem Ci, co na przykład można robić mając ogród. Warto też ogrodnictwo wprowadzić do stałego harmonogramu w placówkach dla seniorów.
Czym jest ogrodnictwo?
👉Jest techniką terapii zajęciowej bazującą na pracy w ogrodzie.
ogrodolecznictwo, hortiterapia, ogordoterapia – to pojęcia szersze obejmujące poza pracą również inne cele przebywania w ogrodzie
Korzyści
Korzyści z wykonywania prac w ogrodzie to na przykład:
✅ pobudzenie koncentracji, wyobraźni, sprawności dłoni i palców
✅ rozwój umiejętności manualnych, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, obsługi urządzeń i narzędzi
✅ nauka cierpliwości, dokładności, dbania o porządek, zrelaksowania się i rozładowania napięć
✅ wzrost satysfakcji, zadowolenia, samooceny, poczucia smaku i estetyki
W pracowni ogrodniczej
Słowa związane z pracownią ogrodniczą to na przykład: łopaty, grabie, nożyce, sekatory, miotły, rękawice, sadzenie, kopanie, sianie, koszenie, pielęgnacja, kwiaty, warzywa, zioła, drzewa i krzewy.

Słowo z pracowni ogrodniczej…
RABATA
jest to typ nasadzenie roślin. To taka grządka kwiatowa

Jakie prace można wykonać w pracowni ogrodniczej?
Można wykonać na przykład: projektowanie i zakładanie ogrodów, zakładanie warzywniaków, dekoracje z użyciem roślin, pielęgnacja i prace porządkowe.

Pomysł na zajęcia
W ramach zajęć ogrodniczych można na przykład posadzić rośliny w ogrodzie.

👉 Chcesz sam posadzić rośliny i upiększyć ogród? Link do wpisu z opisem krok po kroku znajdziesz >>>tutaj<<<.
Natomiast w zakładce do pobrania darmowe materiały do druku:
✔️📁 instrukcja krok po kroku ▶ lista potrzebnych materiałów + dokładny opis + zdjęcia do każdego etapu pracy (gotowe załączniki do konspektu)
Polecajka
Zainteresował Cię temat ogrodnictwa? Chciałbyś/abyś spróbować swoich sił w pracy w ogrodzie? A może zaproponujesz takie zajęcia swoim podopiecznym – seniorom, dzieciom, osobom z niepełnosprawnością? Lub uruchomisz pracownię ogrodniczą w swojej placówce?
W akapicie wyżej znajdziesz pomysł na posadzenie roślin. Ponadto na blogu pobierzesz dokładną instrukcję z opisem i zdjęciami, darmowe materiały w formie PDF.
🎯A jeśli szukasz więcej informacji i inspiracji związanych z ogrodnictwem koniecznie zajrzyj do profesjonalisty w tym temacie: Ulubiony Ogrodnik.

👉 Wojtek – Ulubiony Ogrodnik doradza, jak opiekować się kwiatami w domu, ogrodzie, na balkonie i tarasie. Doradza co zrobić, kiedy rośliny chorują lub zostaną zaatakowane przez szkodniki. Jeśli potrzebujecie informacji w temacie ogrodnictwa Wojtek zawsze Wam pomoże. Na jego profilu jest masa fachowych rad, a także inspiracji, co można wyczarować w ogrodzie. Prowadzi też konsultacje ogrodnicze online. Gorąco polecam!
A Ty❓ Znasz jakieś ciekawe strony, osoby, książki związane z ogrodnictwem? ❓👇
Podziel się nimi w komentarzu! Wspólnie zbudujemy bazę inspiracji w tym temacie 🙏
Jeśli szukasz dobrych i wartościowych materiałów, które posłużą ci w codziennej pracy i ułatwią prowadzenie zajęć to mój Zbiór gier i zabaw dla pedagogów, terapeutów zajęciowych, animatorów, opiekunów, trenerów jest idealną propozycją dla Ciebie. E-book zawiera ponad 70 gier i zabaw na pierwsze spotkania i zapoznanie z grupą, ćwiczenia integracyjne, zabawy, które można zastosować, jako przerywniki w trakcie zajęć. Zawarte są w nim zabawy terapeutyczne, pobudzające zmysły, ćwiczące pamięć i koncentrację, do zastosowania z podziałem na grupy, czy też w parach. To 81 stron w formie pliku PDF do samodzielnego wydruku, każde ćwiczenie na osobnej stronie. GORĄCO POLECAM :)
ZOBACZ WIĘCEJ
- Ergoterapia – przegląd technik i pomysły na zajęcia
- Krawiectwo – pomysły i materiały na zajęcia
- Zając wielkanocny – zrób to sam
- Stolarstwo – pomysły i materiały na zajęcia
- Geoplan – zrób to sam